دیسپنسر (dispenser)

دیسپنسر (dispenser) چیست؟

دیسپنسر (dispenser) چیست؟ دستگاه توزیع سوخت (پمپ توزیع سوخت)، بنزین و گازوئیل یکی از کلیدی ترین و اصلی ترین و در عین حال جذاب ترین تجهیزات در یک جایگاه سوخت و عرضه سوخت، دیسپنسر (dispenser) دستگاه توزیع سوخت، یا تلمبه ی پمپ بنزین (fuel station) می باشد. در واقع دیسپنسر (dispenser) نقش مهمی را در یک پمپ بنزین ایفا می کند و وظیفه توزیع سوخت را در فرآیند عرضه ی سوخت بر عهده دارد. یک دیسپنسر، سوخت خود را از پمپ شناور (submersible pump) ، که در زیر زمین نصب شده، دریافت کرده و برای مصرف کننده عرضه می کند. امروزه دیسپنسر ها به لحاظ مختلف عملکرد فنی و ظاهری مورد بررسی و بهره برداری قرار می گیرند. دیسپنسر های بنزین و گازوئیل علاوه بر عرضه سوخت، تابلوی یک جایگاه می باشند. که مهمترین پارامتر در زیبا سازی جایگاه سوخت به حساب می آیند. از این رو جایگاه داران علاوه بر کیفیت ساخت، به نکات طراحی و زیبایی نیز توجه ویژه ایی دارند. و همین امر باعث رقابت سازندگان در این زمینه می شود.

دیسپنسر (dispenser)

ساختار دیسپنسر پمپ بنزین

دسپنسر های پمپ بنزین و جایگاه سوخت (fuel station) از دو جز مختلف تشکیل می شود. متداول ترین نوع دیسپنسر سوخت با استفاده از فشار نابرابر برای ایجاد مکش کار می کند. فشار کمتر درون مخزن سوخت باعث می شود تا سوخت لوله را به سمت بالای نازل برساند. این یک روش ساده و شگفت آور برای جابجایی سوخت است اما فوق العاده کارآمد می باشد.

دیسپنسر های بنزین و گازوئیل شامل چندین بخش از قبیل هیدرولیک ، اندازه گیری و قسمت های شیلنگ، نازل هستند. بخش هیدرولیک شامل یک پمپ چرخشی برای کشیدن سوخت از مخزن ذخیره سازی و یک شیر برقی (solenoid valve) ، شیر خلبان است. تا اطمینان حاصل شود که سوخت فقط به سمت توزیع کننده جریان دارد. و به داخل پمپ بر نمی گردد. توزیع کننده های تجاری مانند آن هایی که در پمپ بنزین ها یافت می شوند. ممکن است چندین واحد متصل به مخازن ذخیره سازی مختلف به منظور تأمین سوخت های مختلف با ترکیبات مختلف یا درجه بندی اکتان را در خود جای دهند.

مهمترین اجزای یک دیسپنسر:

وظیفه دیسپنسر چیست؟

یک دیسپنسر سوخت عملیاتی. شامل یک موتور الکتریکی در حال کار مداوم بین مخزن ذخیره و قسمت هیدرولیک واحد. به منظور حفظ خلا جزئی در ورودی پمپ چرخشی است. با باز شدن نازل ، مخزن ذخیره فشار مکش را از ورودی می گیرد. و باعث می شود سوخت به سمت واحد پمپاژ جریان یابد. یک فیلتر واسطه، حباب های هوا یا مواد جامد معلق را از سوخت خارج می کند. سپس سوخت از طریق پمپ و شیر وارد واحد اندازه گیری می شود. این قسمت شامل جعبه دنده های مکانیکی است. مانند پمپ های قدیمی، یا میتر پیستون و رمزگذارها برای اندازه گیری و توزیع مقدار مشخصی از سوخت یا پیگیری خروجی سوخت.

بعد از بخش اندازه گیری، سوخت از طریق یک شلنگ انعطاف پذیر، به درون نازلی پیش می رود. که آن را در یک وسیله نقلیه یا مخزن ذخیره سازی توزیع می کند.

بعد از اینکه نازل باز می­ شود، سوخت از پمپ خارج شده و از طریق نازل سوخت وارد باک خودرو می­ شود. اعمال شرایط ON/OFF و باز و بسته بودن نازل، توسط شیر های یکطرفه و Bypass موجود در پمپ انجام می­‌پذیرد. پمپ‌­ های قدیمی‌­تر داخل دیسپنسری اجزای از یکدیگر جدا داشتند، برای فضای محفظه موجود در پمپ BENNETT به صورت جدا وجود داشت. و به آن Sump می گویند. در حال حاضر کمتر از 10%  از دیسپنسر ها از پمپ‌­های درون دیسپنسری یا تلمبه استفاده می­ شود.

دیسپنسر چگونه کار می کند؟

توزیع کننده های سوخت بنزین و گازوئیل قطعه جالب فناوری هستند. شما شروع به پمپاژ بنزین به داخل وسیله نقلیه خود می کنید. و به نوعی پمپ می داند چه زمانی باید خاموش شود. تا از پر شدن مخزن و سرریز شدن گاز جلوگیری کند. چطور کار میکند؟ در اینجا یک راهنمای سریع برای توزیع کنندگان سوخت در ایران آورده شده است. که می تواند به شما در درک فرآیند سوخت رسانی کمک کند.

توزیع کننده های سوخت از دو جز مختلف تشکیل میشوند. یک قسمت از وسایل الکترونیکی تشکیل می شود.. این اجزا نمایشگرها را کنترل می کند، از حسگرها به منظور نمایش حجم و فشار سوخت، کنترل می شود. جز دوم یک سیستم مکانیکی متشکل از یک پمپ و سوپاپ ها و یک موتور الکتریکی است که سوخت را کنترل می کند.

یک دیسپنسر (dispenser) خوب چگونه مورد ارزیابی قرار می گیرد؟

  1. مطابق با استانداردهای بین المللی و استانداردهای شرکت نفت
  2. ضد انفجار Explosion Proof
  3. دارای طراحی زیبا و بروز مطابق با استاندارد های شرکت نفت و بین المللی
  4. دارای خدمات پس از فروش به صورت رایگان تا یک سال
ویژگی های دیگر دیسپنسر ( دستگاه توزیع سوخت) کدام است؟

یک دیسپنسر (dispenser) دستگاهی است که برای خارج کردن مایعات خاصی به کار می رود،دستگاه توزیع سوخت

به طور مشخص بنزین و گازوئیل و آب. دیسپنسر ها در اندازه های متفاوت و مشخصه

های گوناگون در بازار تولید و پخش می شوند. تلمبه یا همان دیسپنسر جایگاه سوخت،

سوخت بنزین یا گازوئیل را از مخزن زیر زمینی به باک سوخت اتومبیل و ماشین ها

راهنمایی می کند که این فرآیند توسط شلنگ دیسپنسر و نازل دیسپنسر صورت

می گیرد. دقت بالای لیتر شماری که در دیسپنسر بکار می رود بسیار مهم است،

چرا که دقت پایین لیتر شمار ، موجب محاسبه هزینه اضافه شده و در مقابل مقدار

سوخت کمی را انتقال می دهد که در بسیاری از موارد باعث ناهنجاری در محیط

جایگاه سوخت و اختلاف بین مشتریان و همچنین پلمپ شدن جایگاه توسط شرکت نفت خواهد شد. این روز ها دیسپنسر ها می بایست از طرح کهاب بهره مند باشند.

درباره ی ما

محمد بادین مدیر عامل شرکت امداد گستر سوخت بادین از کیفیت بالای دیسپنسر های این مجموعه می گوید: علاوه بر استفاده از تجهیزات تمام اروپایی و برند های برتر دنیا در این دستگاه ها، می توان به طراحی های منحصر بفرد تمامی محصولات این شرکت اشاره کرد. در همین راستا ایشان استفاده از برد های تمام هوشمند، بدنه با طرح کهاب و شیشه های نشکن و تجهیزات امرجنسی را در کنار تجهیزات با کیفیت و طراحی زیبایی این محصولات را مهمترین ویژگی این شرکت به عنوان یک شرکت بزرگ سازنده ی دیسپنسر می داند.

برای مشاهده نمونه های بیشتر دیسپنسر (dispenser) اینجا کلیک کنید و برای دریافت اطلاعات قیمت های دستگاه توزیع سوخت بنزین و گازوئیل (پمپ توزیع سوخت) ، باشرکت امداد گستر سوخت بادین تماس بگیرید.

دستگاه توزیع سوخت