دیسپنسر و تلمبه پمپ بنزین

پمپ بنزین یا جایگاه سوخت لوکیشنی است که سوخت و روان‌سازها را توسط دیسپنسر و تلمبه پمپ بنزین برای خودرو و اتومبیل ها عرضه می‌کند. در کشورها و زبان‌های مختلف به اسامی گوناگون مثل پمپ بنزین، پمپ گاز، ایستگاه گاز یا ایستگاه سرویس نامیده می‌شود. دیسپنسر و تلمبه جایگاه یکی از مهمترین و کلیدی ترین تجهیزات پمپ بنزین می باشد که وظیقه توزیع سوخت را برعهده دارد. در ابتدا باید به سادگی تمام به این موضوع اشاره کنم که تلمبه ی پمپ بنزین از پمپ مکش استفاده می کند، در حالی که دیسپنسر از پمپ شناور استفاده می کند.

امروزه یکی از مهمترین مباحث سوخت رسانی و توزیع سوخت دستگاه های و تلمبه های سوخت می باشد. چرا که تلمبه پمپ بنزین یا سوخت وظیفه ی توزیع سوخت را برعهده دارند. و در واقع نمای کار در بحث توزیع و پالایش می باشند. این دستگاه ها در دو نوع متفاوت می باشند که هر دو یک وظیفه مشابه دارند و آن توزیع سوخت می باشد.

تلمبه ی جایگاه سوخت

تلمبه خودکش به تجهیزی گفته  می شود که وظیقه مکش سوخت را از مخزن پمپ بنزین تا قسمت توزیع نازل برعهده دارد به عبارتی تلمبه هم وظیفه ی مکش سوخت را انجام داده و هم توزیع و به وسیله میتر و نمایشگر مقدار را با کمیت های تعریف شده برای جایگاه دار و مصرف کننده تعریق می نماید به صورت کملی هر تلمبه متشکل از پمپ، برد، نازل و شلیلنگ، لیترشمار و نمایشگر، فیلتراسیون،  می باشد و هر تلمبه با توجه به کاربردها، دبی های متفاوتی خواهد داشت. طبق استاندارد تلمبه بنزین دبی ۴۵ لیتر بر دقیقه و تلمبه گازوئیل ۹۰ لیتر بر دقیقه می باشد.

انواع تلمبه های جایگاه سوخت

تلمبه سوخت به نوعی ماشین اطلاق می شود که برای سوخت رسانی در وسایل نقلیه استفاده می شود. تلمبه سوخت در واقع نوعی دیسپنسر است که پمپ سوخت، بجای قرار گیری در مخزن، در درون آن قرار می گیرد . پمپ بکار رفته در تلمبه سوخت نوعی پمپ هیدرولیک است. این پمپ، سوخت را از مخزن مکیده و به وسیله نقلیه تحویل می دهد. در واقع تلمبه سوخت هم وظیفه مکش سوخت از مخزن و هم وظیفه توزیع سوخت به کاربر را برعهده دارد. شرکت هلدینگ مداد گستر سوخت سازنده انواع تلمبه های پمپ بنزین می باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تلمبه پمپ بنزین تک نازل
 • تلمبه ی دو نازل،
 • تلمبه ی دبی بالا

برای جایگاه سوخت خود، با توجه به سکو ها و متراژ زمین خود، تعداد تلمبه های تک نازل، دو نازل یا چهار نازل خود را بر اساس استاندارد های مورد تایید شرکت نفت، انتخاب کرده و با شرکت پیمانکار خود مشاوره های لازم را داشته باشید. تلمبه های تک نازل می تواند یا سوخت بنزین یا سوخت گازوئیل را عرضه کند. تلمبه های دو نازل می تواند هم زمان هر دو فرآورده، یا تنها یک فرآورده را عرضه کند. یعنی شما می توانید همزمان هر دو فرآورده ی بنزین و گازوئیل را در یک تلمبه ی پمپ بنزین به مشتریان خود عرضه کنید.

دیسپنسر بنزین و دیسپنسر گازوئیل

یکی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز جایگاه سوخت و پمپ بنزین دیسپنسر می باشد درواقع دیسنسر وظیفه ی توزیع سوخت را برعهده دارد. عملکرد دیسپنسر به گونه ای است که پمپ شناور نصب شده در مخزن جایگاه سوخت مکش و انتقال را از مخزن انجام داده و به دیسپنسر برای توزیع منتقل می کنند و دیسپنسر با میتر و پالسر و سایر تجهیزات خود توزیع را طبق کمیت های تعریف شده انجام می دهد.

انواع دیسپنسرهای پمپ بنزین

 • دیسپنسر پمپ بنزین تک نازل
 • دیسپنسر  دو نازل،
 • دیسپنسر چهار نازل،
 • دیسپنسر دبی بالا
 • دیسپنسر ادبلو
دیسپنسر و تلمبه پمپ بنزینمهمترین پارامترها در انتخاب دیسپنسر پمپ بنزین  و تلمبه سوخت چیست؟
 • مهمترین ویژگی درانتخاب داشتن تاییدیه دستگاه از شرکت ملی پخش فرآورده نفت ایران می باشد.
 • کیفیت تجهیزات مورد استفاده در دستگاه مثلا  (میتر ، پالسر ، شیربرقی ، برد و….)
 • خدمات پس از فروش و گارانتی (هرمحصول باید دارای تعهد جهت انجام خدمات پس از فروش و گارانتی متعارف باشد.

کارشناسان امداد گستر سوخت  اماده ی ارائه و معرفی انواع دیسپنسر های پمپ بنزین برای همکاران می باشند تا شمارا به سرعت با سازندگان دیسپنسر با قیمت و کیفیت برتر آشنا و راهنمایی نمایند. شرکت هلدینگ امداد گستر سوخت  به عنوان بزرگترین عرضه کننده ی تجهیزات پمپ بنزین و جایگاه سوخت درکشور با شرکت های معتبر داخلی و خارجی همکاری نموده و این امکان را برای جایگاه داران عزیز فراهم می اورد که با مقایسه عملکرد دیسپنسر های هرشرکت محصول را با بهترین کیفیت و قیمت به مصرف کننده معرفی و توزیع نماید.